„Smak sięga głębiej, niż skóra” – mówi chińskie porzekadło, które doskonale określa rolę podrobów w tamtejszej kuchni. Wykorzystywane są one do niezliczonych dań, a każda prowincja ma swoje tradycyjne receptury. Przez Chińczyków doceniana jest nie tylko ich wartość smakowa, ale także zdrowotna i kulturowa. Tam nic się nie marnuje – wszystkie części drobiu mają walory kulinarne – od głowy, po łapki. W Europie podroby najchętniej wykorzystywane są w kuchni przez Francuzów. Wątróbka, nerki, żołądki, serca i wiele innych części nie są traktowane jako towar z niższej półki, a prawdziwy rarytas. Serwują je w swoich restauracjach najlepsi szefowie kuchni. To także sposób na zmniejszenie marnowania żywności.
Piąta ćwiartka
Kucharze „piątą ćwiartką” określają podroby zwierzęce. Te drobiowe uchodzą za najdelikatniejsze i łatwe w przygotowaniu.
Wątróbka
Wielu źle się kojarzy ze szkolną stołówką, ale to właśnie od wątróbki warto rozpocząć swoje doświadczenia z podrobami drobiowymi. Czy kurza, czy indycza lub kacza ma bardzo delikatny, acz charakterystyczny smak. Można ją smażyć w towarzystwie cebuli lub jabłek, dusić lub panierować. Kucharze polecają konfitowanie i podawanie z owocami, np. z wiśniami czy malinami. Doskonała jest też do różnego rodzaju smarowideł lub pasztetów. Wątróbka drobiowa jest błyskawiczna w obróbce, a dodatkowo ma dużo żelaza i białka.
Żołądki
Przez żołądek do serca – potrawy z podrobów mogą skraść nie jedno podniebienie. Choć żołądki są twardsze i trochę trudniejsze w obróbce, to znakomicie sprawdzają się w gulaszach, potrawkach i zupach. Przy ich przyrządzaniu warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i obgotowaniu. Żołądki zawierają żelazo, witaminy A i C, wapń, sód i potas.
Serca
Serce na talerzu, to pomysł dla tych, którym smakuje wątróbka drobiowa i szukają dobrego źródła białka, żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego i cynku. Trzeba wziąć pod uwagę, że są również bogate w cholesterol. Serca drobiowe świetnie się sprawdzą w cieście, sosach, czy potrawkach. Ciekawą odmianą będzie mus z serc drobiowych- wyborny na przystawkę.
Nerki
Specjał kuchni francuskiej i chińskiej, ale w Polsce jest mało popularny. Badania wykazały, że nerki kurczęce zawierają receptory melatoniny, o których wiadomo, że zwalczają procesy starzenia i zapobiegają nowotworom.
Przepisy na drobiowe podroby znamy głównie z tradycyjnej, staropolskiej kuchni, ale możemy wprowadzać je na nasze stoły również w nowoczesnym wydaniu i w odważnych połączeniach składników. Warto sięgnąć do kuchni międzynarodowej, by poszukać inspiracji i ciekawych zestawień smakowych. Podroby na talerzu mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć!
Najnowsze komentarze