Kurczak zapewnił sobie stałe miejsce na stołach całego świata. Od tętniących życiem ulic Azji po przydomowe grille w Ameryce, dania z drobiu stały się integralną częścią różnorodnych kuchni dookoła globu. Popularność kurczaka można przypisać wszechstronnym możliwościom przygotowania, łagodnemu smakowi, walorom dietetycznym i przystępnej cenie. To wszystko czyni drób najchętniej wybieranym mięsem, zarówno przez szefów kuchni, jak i domowych kucharzy.
Drób, a zwłaszcza mięso kurczaka, zajmuje znaczące miejsce w tradycjach kulinarnych różnych kultur. Od aromatycznych curry z Indii, po pikantne gulasze z Afryki Zachodniej, kurczak stał się integralną częścią tradycyjnych potraw, często symbolizujących gościnność, świętowanie i wspólne biesiadowanie. Wybierzmy się w kulinarną podróż dookoła świata.
Kurczak po azjatycku
W wielu kulturach azjatyckich drób jest głęboko powiązany z symboliką i rytuałem.
W kuchni chińskiej przygotowywanie i podawanie dań z kurczaka ma szczególne znaczenie podczas ważnych wydarzeń i świąt, reprezentując dobrobyt i jedność rodzin. Najpopularniejsze dania kuchni chińskiej oparte o drób to: kurczak „kung pao” – pikantne danie typu stir-fry z Syczuanu, kantoński kurczak w sosie sojowym oraz kurczak „generała Tso” – smażony na głębokim tłuszczu. Smak słodki miesza się tu pikantnym, a wszystko z dodatkiem umami. W Japonii drób, szczególnie w formie yakitori, czyli szaszłyków opiekanych na węglu drzewnym, spożywanych w dużym gronie, to danie sprzyjające więziom społecznym i serdeczności.
Afryka na talerzu
Kurczak to mięso pierwszego wyboru dla większości Afrykanów. Smażony, pieczony, w formie gulaszu – to najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o street-food. Jeden z ulubionych przepisów w wielu krajach kontynentu afrykańskiego, to kurczak „Piri piri”, przygotowywany z kultowego, mozambickiego chili o tej właśnie nazwie. To soczyste i dobrze doprawione mięso podaje się z liśćmi manioku gotowanymi w sosie orzechowym. Przepis doczekał się licznych wariantów gotowanych na całym świecie.
Indie – kraj tysiąca smaków
Aromatyczne, kremowe, rozgrzewające- takie są hinduskie dania z drobiem. Najsłynniejsze to kurczak „Tikka Masala”, „Butter chicken”, „Tandoori” i „Biryani”. Mieszanki orientalnych przypraw, zawiesiste sosy, świeże dodatki – hinduskie potrawy są niezwykle bogate w różnorodne smaki i zdobywają uznanie na całym świecie. Szeroka dostępność składników sprawia, że klasyczne dania tej kuchni, możemy przygotować również we własnym domu.
Śródziemnomorska uczta
W całym regionie śródziemnomorskim kurczak zajmuje ważne miejsce w dziedzictwie kulinarnym takich krajów, jak Grecja, Włochy i Hiszpania. Niezależnie od tego, czy pieczone są z aromatycznymi ziołami i oliwą z oliwek, czy gotowane na wolnym ogniu w bogatych sosach na bazie pomidorów, dania z kurczaka stanowią element wspólnych posiłków i świątecznych spotkań i przyjacielskich biesiad.
Ameryka – mieszanka wielu kultur
W obu Amerykach kurczak został przyjęty i włączony do niezliczonej ilości tradycyjnych dań, od pikantnych i aromatycznych, meksykańskich „tamales” z kurczakiem – czyli sakiewek z kukurydzianego ciasta nadziewanych mięsem – po smażonego na głębokim tłuszczu kurczaka z południowych Stanów Zjednoczonych. Dania te odzwierciedlają historyczne wpływy rdzennych, afrykańskich, latynoskich i europejskich tradycji kulinarnych.
Polski drób na świecie
Polscy producenci mają dominującą pozycję w eksporcie drobiu. W 2023 roku zajęliśmy trzecie miejsce wśród największych dostawców na świecie. Wyprzedziły nas tylko Stany Zjednoczone i Brazylia. Prawie 3/4 polskiego eksportu mięsa drobiowego przypada na kraje Unii Europejskiej – Niemcy, Niderlandy, Francję. Pozostałe 30% znajduje odbiorców poza Wspólnotą w takich krajach jak np.: Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga, Ghana, Wietnam. Znaczenie polskiego drobiu na międzynarodowym rynku rośnie, a konsumenci doceniają jego wysoką jakość.
Najnowsze komentarze