Król polskich zup - zdrowy i pyszny rosół
Wielu Polaków nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez rosołu…
Ta pyszna i odżywcza zupa zaliczana jest do tradycyjnych i narodowych potraw polskich.
Posiłek rozpowszechnił się w naszym kraju w czasach PRL, chociaż przepis na niego znalazł się już w pierwszej polskiej książce kucharskiej wydanej w 1682 roku. Tradycyjny rosół przygotowywany jest z drobiu, najczęściej z kury lub kurczaka.
Popularne jest również mieszanie 3 różnych mięs w celu uzyskania większej głębi smaku, wtedy wywar gotuje się przykładowo na kurczaku, indyku i kaczce.
Gotowanie polega na umieszczeniu w garnku mięsa oraz warzyw i zalaniu ich zimną wodą. Wywar doprowadza się do lekkiego wrzenia, następnie gotuje się przez minimum dwie godziny na wolnym ogniu. Dzięki temu wszystkie aromaty zawarte w mięsie i warzywach przechodzą do wywaru nadając mu intensywny smak.
Ta aromatyczna, klarowna zupa podawana jest najczęściej z makaronem, w towarzystwie marchewki i kawałków mięsa, posypywana posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem.
Rosół wykorzystywany jest również jako półprodukt przy gotowaniu innych potraw. Często na jego bazie przygotuje się zupy takie, jak jarzynowa, pomidorowa czy barszcz. Z rosołu korzysta się także przy gotowaniu między innymi risotto czy kaszotto.
W tradycji rosół wykorzystywany jest jako najlepsze lekarstwo i środek na wzmocnienie podczas okresu choroby oraz rekonwalescencji. Dlaczego? Ponieważ rozgrzewa i zaspokaja apetyt, a dodatkowo zawiera 19 różnych aminokwasów oraz bardzo dużą ilość witamin i minerałów.
Rosół ma właściwości przeciwzapalne, stymulujące układ odpornościowy i pobudzające układ trawienny. Skutecznie łagodzi objawy przeziębienia i grypy uśmierzając kaszel i katar, nawilża błony śluzowe oraz działa przeciwbólowo na gardło.