Pakowanie
i dystrybucja drobiu
Podziału elementów na mniejsze części – jedno i wieloporcjowe – dokonuje się według ściśle określonej specyfikacji wyrobów gotowych
Określa ona takie szczegóły, jak rodzaje cięć, formy i gramatury porcji, a także ich barwne fotografie. Warto zauważyć, że produkcja masowa musi być zgodna z jednostkowymi wzorcami i potwierdzona przez systematyczne kontrole. Dotyczy to także procesu pakowania. Jeśli mięso i elementy z kurcząt są na tackach MAP, powinny być pakowane w atmosferze gazów obojętnych (MAP), których koncentracja ilościowa i jakościowa jest odpowiednio kontrolowana i dokumentowana. Wyrywkowa inspekcja dotyczy w tym wypadku szczelności, a czynności te muszą być odnotowane oraz właściwie zarejestrowane.
Rodzaje opakowań
i proces konfekcjonowania
Dopuszcza się stosowanie opakowań typu stretch, próżniowych, termokurczliwych oraz innych opakowań zamkniętych, uniemożliwiających bezpośredni kontakt wyrobu z czynnikami zewnętrznymi. Aby zapewnić odpowiednie warunki podczas konfekcjonowania i pakowania, pomieszczenia przeznaczone do tych procesów sąschładzane w cyklu produkcyjnym do 12°C, a temperatura rejestrowana jest w systemie ciągłym.
Magazynowanie
W komorach składowych dla towaru świeżo schłodzonego temperatura jest utrzymywana na poziomie nie wyższym niż + 4°C. W komorach składowych dla towaru mrożonego temperatura składowania powinna być natomiast utrzymywana na poziomie nie wyższym niż – 18°C. Proces ten jest za każdym razem ściśle monitorowany, a wydawanie produktów do dystrybucji odbywa się na zasadzie „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”.
Transport mięsa do sklepu i sprzedaż gotowych wyrobów
Środki transportowe do przewozu mięsa muszą być pojazdami specjalistycznymi wyposażonymi w odpowiednie ładownie, instalację chłodniczą do monitorowania warunków termicznych i konstrukcje umożliwiające utrzymanie czystości. Ich kierowca powinien być z kolei przeszkolony w zakresie zasad higieny i umiejętności monitorowania warunków termicznych w ładowni na postojach, a także w czasie transportu. W przypadku przerwania łańcucha chłodniczego w trakcie transportu, wyrób nie może być wprowadzony do sprzedaży detalicznej, a sytuacja ta musi zostać odpowiednio zarejestrowana. Oznacza to, że w zakładzie powinna być opracowana instrukcja awaryjna dla sytuacji nadzwyczajnych w czasie transportu mięsa, a kierujący pojazdem muszą być przeszkoleni w tym zakresie.
Dystrybucja gotowych wyrobów
Przed przyjęciem wyrobów do magazynów dystrybucyjno – handlowych należy wykonać następujące czynności:
- skontrolować czystość ładowni,
- ocenić ewentualny stopień uszkodzeń opakowań jednostkowych i zbiorczych w transporcie,
- skontrolować warunki termiczne w ładowni,
- skontrolować temperaturę wyrobu.
Mięso drobiowe nie może być wprowadzone do sprzedaży detalicznej w następujących przypadkach:
1) stwierdzenia przerwania łańcucha chłodniczego w ładowni w czasie transportu,
2) stwierdzenia temperatury mięsa przy przyjęciu wyższej niż 4°C.
W magazynach dystrybucyjno – handlowych i w ladach wystawienniczych warunki termiczne powinny być monitorowane i dokumentowane. Temperatura mięsa w ladach chłodniczych nie powinna przekraczać 4°C i dla zapewnienia tego stanu musi być systematycznie kontrolowana.
Bez względu na dochowanie powyższych procedur, podczas sprzedaży wyrobów mięsnych należy:
- wizualnie kontrolować jakość produktów na ekspozycji,
- systematycznie eliminować uszkodzone przez klientów opakowania,
- nie dopuszczać do ekspozycji i sprzedaży produktów o wizualnie obniżonym standardzie.
- Co istotne, na wypadek wystąpienia sytuacji wyjątkowej, producent jest zobowiązany posiadać udokumentowaną procedurę wycofania z rynku wyrobów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa dla konsumenta.
Zobacz również:
Drób pakowany
Etykieta twoje bezpieczeństwo
Kontrola od pola do stołu
System jakości
QAFP