Statystyczny Polak zjada ponad 24 kilogramy mięsa kurczaka rocznie. To wynik zbliżony do średniej europejskiej, gdzie drób cieszy się rosnącym uznaniem od wielu lat. Warto jednak zwrócić uwagę na mniej popularne gatunki, które jadamy zwykle od święta, choć ich walory – zarówno smakowe jak i zdrowotne – warte są bliższego poznania.
Polska drobiem stoi
W hodowli drobiu w Polsce podobnie jak w całej Unii Europejskiej, dominuje produkcja mięsa kurczęcego, którego udział w strukturze produkcji to prawie 90%. Ważną kategorię stanowią również indyki, z blisko 8% udziałem, natomiast pozostałe gatunki – kaczki, gęsi, perliczki i przepiórki, mają niewielki, ponad 3% udział w strukturze gatunkowej. *
Kaczka – polski rarytas
Mięso z kaczki charakteryzuje się wysoką zawartością białka – na 100 g mięsa ma aż 28 g białka. Bogate jest w witaminy A, E oraz te grupy B, minerały, między innymi potas, sód, magnez, fosfor, cynk i wapń. Dodatkowo mięso kaczki zawiera znaczne ilości żelaza, które zapobiega przed rozwojem anemii oraz podnosi odporność organizmu, chroniąc go przed infekcjami. Nośnikiem smaku tego gatunku mięsa jest spora zawartość tłuszczu – w całej kaczce ze skórą sięga nawet 30%. Ale myli się ten, kto sądzi, że przez to traci walory dietetyczne. Profil kwasów tłuszczowych charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających korzystnie na pracę układu krwionośnego, zapobiegając zawałom serca, miażdżycy oraz udarom mózgu.
Perliczki – arystokracja wśród drobiu
Mięso perliczki kojarzone jest z wykwintnymi restauracjami. Tymczasem warto ją podawać również w domu, bo zalicza się do najzdrowszych mięs na świecie. Jest chude, ale ma więcej przyswajalnego białka. Perliczka – w 100 g ma zaledwie 160 kcal – a obfituje w witaminy i składniki mineralne, takie jak magnez, potas, żelazo czy witaminę E. Dietetycy polecają perliczkę osobom zmagającym się z cukrzycą, otyłością czy chorobami serca. To także doskonały wybór dla sportowców. Mięso perliczki jest ciemne, aromatyczne, soczyste i zdecydowanie zasługuje na duże uznanie.
Przepiórki – kuzynki bażantów
Niepozornej wielkości, skrywają naprawdę wiele właściwości. Przede wszystkim wysoką zawartością białka – 25 g na 100 g mięsa. Mięso przepiórki bogate jest w całą gamę pierwiastków oraz witamin, a także w kwas foliowy, ryboflawinę, niacynę i cholinę. Mięso przepiórki sprawdzi się w pieczeniu, ale również w procesie duszenia, gotowania w rosole, dodając mu wyjątkowego aromatu.
Kaczka, gęś, bażant, przepiórka czy perliczka to nie tylko sposób na przepyszny obiad, ale także wprowadzenie do naszej diety wielu, cennych składników. Wybór mięsa drobiowego jest szeroki, a nasza tradycja kulinarna oferuje niezliczoną liczbę przepisów, które można wykorzystać według własnych upodobań. Przepisy na dania z tych gatunków drobiu możecie znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce “Przepisy”. Zachęcamy do odwiedzenia! https://dobrydrob.pl/przepisy/
*Źródło: GUS, 2023
https://zywienie.abczdrowie.pl/surowa-perliczka-mieso-i-skora
https://dobrydrob.pl/mieso-przepiorcze-dlaczego-warto-wlaczyc-je-do-swojej-diety/
Najnowsze komentarze