Zaznacz stronę

Czym są brojlery?

Drób hodowany wyłącznie na mięso nazywany jest brojlerami. Termin „brojler” odnosi się do kur, kaczek czy indyków, które charakteryzują się masywną budową mięśni.

Skąd wzięło się to określenie?

Nazwa „brojler” wywodzi się z angielskiego słowa „broil”, które w tłumaczeniu na język polski oznacza „piec” lub „opiekać”. Ma to związek z pierwszymi tradycyjnymi metodami  przyrządzania, które najczęściej poddawane były procesowi pieczenia. 

Nie można zaprzeczyć, że globalne zapotrzebowanie na mięso drobiowe stale rośnie. Ten uniwersalny składnik kulinarny, konsumowany w różnych kulturach od tysiącleci, spotyka się z rosnącym popytem. Chociaż tradycja spożywania drobiu sięga odległych czasów, to w latach 20. XX wieku w USA zaczęły pojawiać się pierwsze inicjatywy hodowli na większą skalę. W Europie podobne działania zaczęły nabierać tempa w latach 50. i 60. XX wieku.

MIT:
Brojlery to genetycznie zmodyfikowana rasa kur wytworzona w laboratoriach.

FAKT:
Brojlery charakteryzują się tempem wzrostu i odpowiednią masą mięśniową. Cechy te zostały wyselekcjonowane i kształtowane przez lata ze względu na potrzeby rynku, aby uzyskać odpowiednie cechy u zwierząt. Proces ten polegał na selektywnym krzyżowaniu różnych gatunków ptaków i nie ma żadnego związku z genetyczną modyfikacją zwierząt.

MIT:
Białe opierzenie jest nienaturalne.

FAKT:
Białe opierzenie jest jednym z naturalnie występujących kolorów wśród drobiu. Barwa brojlerów ze względów estetycznych jest cechą wpływającą na decyzje zakupowe klientów, dlatego w wyniku dostosowania rynku do oczekiwań konsumentów kolor hodowanych kur na mięso jest biały.

MIT:
Brojlery hodowane są w okrutnych warunkach.

FAKT:
Prawo polskie oraz regulacje Unii Europejskiej wyznaczają restrykcyjnie normy hodowli zwierząt. Wymagania prawne zabraniają między innymi chowu klatkowego. Ponadto przepisy zobowiązują hodowców do dbania o dobrostan zwierząt, rozumiany jako zapewnianie zdrowia i komfortu bytowania, a także zapobieganie zranieniom oraz cierpieniu.

facebook dobry drob twitter dobry drob linkedin dobry drob