Zaznacz stronę

Pieczony kurczak, to niewątpliwie jedno z ulubionych dań Polaków. Często pojawia się na stole na rodzinnych obiadach, podczas świąt i uroczystości. Ale jaki jest sekret idealnego pieczystego? Jak osiągnąć efekt złotej i chrupiącej skórki bez wysuszenia mięsa? Oto garść najlepszych porad. 

Drób jest najczęściej polecanym mięsem przez dietetyków. Jest doskonałym źródłem białka, a jednocześnie charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, a co za tym idzie, również cholesterolu. W mięsie drobiowym jest też wiele cennych minerałów: cynk, selen, magnez, żelazo, fosfor i potas, oraz witamin A, C, D, E i K oraz z grupy B. Witaminy te są szczególnie ważne dla organizmu ze względu na ich uczestnictwo w metabolizmie aminokwasów, syntezie hormonów i produkcji czerwonych krwinek. Są też niezbędne w przemianie węglowodanów i tłuszczów oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym produkcję serotoniny, tzw. hormonu szczęścia. Sekretem popularności kurczaka jest również  jego wszechstronne zastosowanie i smak, który pokochały pokolenia. Jedną z najlepszych metod przygotowywania mięsa jest pieczenie. Nie wymaga tak dużej ilości dodatkowego tłuszczu, co smażenie, a rezultaty są pyszne.

Złota i chrupiąca skórka, a w środku aromatyczne i soczyste mięso. Któż nie lubi takiego efektu pieczonego drobiu? Można go osiągnąć na kilka sposobów. Marynowanie, nacieranie, glazurowanie, a do tego odpowiednie pieczenie. Oto kilka sprawdzonych trików:

  • Warto przed pieczeniem zanurzyć kurczaka w solance. Dajemy 3 łyżki soli na litr wody i odstawiamy do lodówki na 24 godziny. 
  • Gwarantem chrupiącej i dobrze zrumienionej skórki jest też odpowiednia marynata. Oliwa plus ulubione przyprawy, sól i pieprz. Taką mieszanką smarujemy tuszę i odstawiamy, by mięso nabrało aromatu. 
  • Nacieranie masłem, to niezawodny sposób na złote i soczyste pieczyste. Drób uwielbia taki mariaż, a spektakularny efekt gwarantowany.
  • Glazurowanie mieszanką miodu i wody, to kolejny sposób na przepyszne danie z drobiu.  Skórkę polewamy słodkim sosem pod koniec pieczenia, aby wierzch idealnie się skarmelizował. 
  • Mięso najlepiej piec na ruszcie piekarnika. Wtedy tłuszcz spływa, skórka robi się chrupiąca, a sokami polewamy mięso dla soczystości. 
  • Pod koniec pieczenia warto zwiększyć temperaturę, by mieć na kurczaku bardziej chrupką i rumianą skórę. 

Wykorzystaj jeden ze sposobów, a efekt Cię zaskoczy! 

facebook dobry drob twitter dobry drob linkedin dobry drob